Przełom – czyli o Bitwie Gorlickiej 1915 r.


Niemiecka ofensywa pod Gorlicami, rozpoczęta 2 maja 1915 roku, należy do najważniejszych i najbardziej spektakularnych kampanii I wojny światowej. Natarcie wojsk państw centralnych zakończyło się niesłychanym sukcesem i doprowadziło do wielkiego odwrotu sił rosyjskich. Nakładem Wydawnictwa Rebis ukazała się obszerna monografia tej bitwy autorstwa Richarda L. DiNardo.

Richard L. DiNardo: Przełom. Bitwa pod Gorlicami-Tarnowem 1915

I Wojna Światowa jest w polskiej historiografii polem niemal nie uprawianym, a szkoda, gdyż zrozumienie jej złożoności i znaczenia dla późniejszych losów Europy i świata ma przeogromne znaczenie. Cel operacji był prosty. Tak uderzyć w siły rosyjskie, by zmusic je do odwrotu i wycofania się z wojny. Zadanie powierzone zostało 11. Armii niemieckiej gen. Mackensena i 4. Armii austro węgierskiej księcia Józefa Ferdynanda (6 dywizji piechoty i 1 dywizja kawalerii). Mackenzen, który był głównodowodzącym ofensywy miał przerwać rosyjski Front Południowo-Zachodni, dowodzony przez gen. N. I. Iwanowa na odcinku Gorlice -Tarnów, a potem rozwinąć natarcie w kierunku na Przemyśl i dalej na Lwów. Richard L. DiNardo precyzyjnie opisuje cały przebieg ofensywy. Od działań sztabowych, poprzez uderzenie wojsk niemieckich oraz austro-węgierskich po masowy i bezładny odwrót Rosjan, ich ucieczkę z Przemyśla i Lwowa, zajęcie Galicji przez wojska państw centralnych, aż po opanowanie Królestwa Polskiego i bałtyckich prowincji Rosji.

Bitwa gorlicka była przełomowym wydarzeniem na froncie austriacko-rosyjskim i złamała de facto rosyjską siłę zaczepną. Po porażce w Beskidzie Niskim armia carska nigdy już nie zagroziła sercu monarchii austro-węgierskiej, nie była tez w stanie się zbliżyć do terenów Małopolski.

Książka jest wciągająca, ale nie sposób nie odnieść wrażenia, że dodatkowa kwerenda w rosyjskich oraz polskich archiwach rzuciłaby szersze światło na tło bitwy.  Wyczuwa się nierównomiernie rozłożone akcenty. Ale to może dobry przyczynek do podjęcia tej tematyki przez polskiego autora. Stulecie bitwy zbliża się dużymi krokami.

Richard L. DiNardo: Przełom. Bitwa pod Gorlicami-Tarnowem 1915, Wydawnictwo Rebis 2012, s. 272

WS

Reklamy

Posted on Wrzesień 16, 2012, in I Wojna Światowa, Wydawnictwo Rebis and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: