Przewodnik po powstańczej Warszawie


To zaskakujące jak wiele miejsc dziesiątkom jeszcze żyjących warszawiaków kojarzyć się może z tamtymi dniami, z gorącym latem i bardzo ciepłą jesienią 1944 roku.  I równie zaskakujące jak wielu z tych, którzy mijają wyraźne ślady tamtych wydarzeń, nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewodnik po powstańczej Warszawie” Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego wychodzi na przeciw dynamicznie się rozwijającej gałęzi turystyki: turystyki historycznej i pozwala czytelnikowi odbyć wędrówkę śladami starć, potyczek i miejsc pamięci Powstania Warszawskiego.

   Jerzy S. Majewski Tomasz Urzykowski: Przewodnik po powstańczej Warszawie

Autorzy podzielili przewodnik na rozdziały odpowiadające poszczególnym dzielnicom stolicy. Żoliborz, Ochota, Mokotów, Wola… Widzimy dziesiątki miejsc wciąż niosących ślady kul zadanych w trakcie walk, popękanych murów, zacierających się napisów. Widzimy pamiątkowe tablice, pomniki, krzyże, zapoznajemy się z relacjami naocznych świadków, dokumentami i historycznymi zdjęciami (współpraca z Muzeum Powstania Warszawskiego).  Wszystko podane w zwięzłej formie, nie przegadane ani nie zlekceważone. Dokładnie tak sobie wyobrażam przewodnik turystyczny – właśnie ukierunkowany na historię, lokalność oraz kulturowość – w wersji współczesnej.

Od 27 września dostępna jest już dla zwiedzających stała ekspozycja w Muzeum AK w Krakowie (widziałem i bardzo polecam). Może dobrze byłoby w podobny sposób potraktować liczne przecież ślady kampanii ugrupowań powstańczych w innych regionach kraju. Powstanie warszawskie było hekatombą i rzezią na rzadko spotykaną skalę, ale ileż miast, miasteczek i wsi przypłaciło podobnym obróceniem w perzynę własnej tkanki ludzkiej i materialnej.  Warto pokusić się o podjęcie tej tematyki. Dla autorów „Przewodnika po powstańczej Warszawie” duże słowa uznania.

WS

Reklamy

Posted on Wrzesień 28, 2012, in Armia Krajowa, Państwo Podziemne, II Wojna Światowa na Ziemiach Polskich, Powstanie Warszawskie, Skutki II Wojny Światowej, Wydawnictwo Świat Ksiązki. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: